Відведення земельних ділянок. Пільги членам сім’ї загиблого

Відведення земельних ділянок. Пільги членам сім’ї загиблого

Сім’ї загиблих військовослужбовців мають право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва й городництва (п. 15 ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

Батьки та члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, мають право на одержання земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в населених пунктах, обраних ними для проживання (ч. 6 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Порядок надання земельних ділянок регулюється ст. 118 Земельного кодексу України.

Члени сім’ї загиблого можуть безоплатно отримувати земельні ділянки в такому розмірі:
– для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;
– для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше
0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара.

ХТО ВИДІЛЯЄ ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ

Для реалізації права на безоплатне отримання земельної ділянки членам сім’ї загиблого потрібно звертатись до органів влади (далі – уповноважений орган) відповідно до приналежності ділянок:
– для отримання ділянок із земель комунальної власності – до сільських, селищних, міських рад;
– для отримання ділянок із земель державної власності – до районних держадміністрацій;
– для отримання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб – до центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин (його територіальних органів) (Державне агентство земельних ресурсів України).

ХТО РОЗРОБНИК ЗЕМЛЕУСТРОЮ

Щоб переконатися, що суб’єкт господарювання, який отримав замовлення на розробку проекту землеустрою, є легальним розробником документації із землеустрою, необхідно на офіційному веб-сайті Держземагентства України (http://land.gov.ua) знайти розділ «Ліцензування та сертифікація» та зайти у Державний реєстр сертифікованих інженерів-землевпорядників і пересвідчитися, чи працюють у складі такого суб’єкта господарювання два сертифіковані інженери- землевпорядники (якщо розробником документації із землеустрою є юридична особа) або чи є відомості про фізичну особу – підприємця у цьому реєстрі.

Тут зазначено лише основні кроки щодо реалізації пільги на отримання земельної ділянки та органи, до яких слід звертатись. Для подання відповідного пакета документів на кожному етапі слід звертатись до відповідного органу, який повинен надавати перелік документів.

ЯК ОТРИМАТИ ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ ЧЛЕНУ СІМ’Ї ЗАГИБЛОГО:

1. Звернутися до уповноваженого органу (згідно з приналежністю обраної ділянки) та подати такі документи:
– клопотання довільної форми, в якому зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри;
– графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
– погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);
– копія посвідчення «Член сім’ї загиблого»;
– копія паспорта;
– копія ідентифікаційного номера.

2. Уповноважений орган (до якого подано клопотання) приймає у місячний строк рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

3. У випадку відмови – оскаржуємо у суді і все ж таки отримуємо дозвіл (див. пункт 2).

4. Розробляється проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки – на замовлення члена сім’ї загиблого – суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом (див. вище «Хто розробник землеустрою»), у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У строк до 10 днів проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом Держземагентства України;
у разі розташування земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій планується розташування об’єкта будівництва, – також із структурними підрозділами районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури;
якщо місто не входить до території певного району – із виконавчим органом міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, – зі структурним підрозділом обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

6. Реєструємо у строк до 14 днів та вносимо дані про земельну ділянку в систему Державного земельного кадастру в територіальному відділі/управлінні Держземагентства України за місцем розташування земельної ділянки, про що надається витяг з Кадастру.

7. У двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом – після отримання позитивного висновку такої експертизи) відповідний уповноважений орган приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

8. Проводимо державну реєстрацію права власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.